Bu Kurban Bayramı'nda tüm kavurmalar sizin elinizden çıksın.

Kavurma denince aklınıza hazır satılanlar gelebilir, ancak bunun nedeni kendinizi kavurma yapabilecek kadar yetenekli görmemenize de dayanıyor olabilir. Merak etmeyin kavurmanın malzemeleri az, yapımıysa oldukça kolaydır. İşin öğrenmeniz gereken tek sırrı; pişirmesi.

 İlk olarak kavurmanın hayvanın hangi bölgesinden yapıldığı önemlidir. Kavurma, koyun ve kuzunun but ve kol kısmından yapılırken, dana etininse sırt ve kol bölümünden hazırlanır. Her şeyden önce bu etler mutlaka kuşbaşı doğranmalıdır.

Bilinenin aksine etin yıkanması eti temizlemez, bu nedenle eti suyla ya da sirkeyle temizlemeye ihtiyaç yoktur.

Kavurmanın bir diğer önemiyse kendi yağında kavrulması gerektiğidir. Bunun için etin yağlı bölgeleri tavaya atılır ve yavaşça orta-kısık ateşte eritilir. Yağlar eridikten sonra kıkırdaklar temizlenir ve etler eklenir.

Etleri ekleyeceğiniz noktada ateşin altını açtığınızdan emin olun zira kısık ateşte etiniz sulanır ve yeterince 'kavrulmaz'. Etlerin rengi döndükten sonra ateşin altı kısılır ve kapak kapatılır. İyice pişmesi beklenir. Kuzu eti kolayca yumuşayacaktır ancak dana eti kullanıyorsanız biraz su eklemeniz gerekebilir

Son olarak kavurmaya tuz, karabiber ve dilediğiniz baharatlar ilave edilir.

Hazırladığınız kavurmaları bir kapta saklayabilirsiniz.

Bu kavurmaları dilerseniz yumurtalarla birlikte sabah kahvaltısında kullanabilirsiniz. Eğer yumurta tercih etmiyorsanız kavurmalı tost size uygun bir seçenek olacaktır. Ana yemeklerdeyse kavurmayı hazırlayacağınız herhangi bir pilavla ya da sebze yemeğiyle harmanlayarak servis edebilir, börek ya da pide gibi hamur işlerinizin içinde kullanabilirsiniz. Eğer biraz daha inovatif olmak isterseniz kavurmayı makarna ya da pizzalarda da kullanmak mümkün!