Güneydoğu Anadolu'nun En Popüler Dolması:

Mumbar Dolması

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Zor

Pirinç, soğan, salça ve baharatların mükemmel uyumda olduğu Mumbar Dolması'nı yedikten sonra verdiğiniz emeğe ne kadar değer olduğunu göreceksiniz!

Büyük ve küçükbaş hayvanların kalın bağırsağına bumbar veya mumbar denir. Bağırsak doğal yöntemlerle iyice dezenfekte edildikten sonra hazırlanan iç harç ile doldurulur. Yaz mevsiminden daha çok kış aylarında yapılır. Aynı zamanda damak zevkinize göre iç harcını bulgurla da hazırlayabilirsiniz. Sakatat denildiğinde akla gelen ilk yemeklerden biri olan Mumbar Dolmasını misafirlerinize yapabilir ve takdirleri toplayabilirsiniz. Yapımı meşakkatli olsa da adımları ve püf noktalarını doğru uygularsanız Mumbar Dolmasını hiç yememiş olanlara bile sevdirebilirsiniz. Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi illerinin büyük çoğunluğu ve Doğu Anadolu Bölgesinin bazı illerinde sıkça yapılmakta.


Mumbar Dolması Nasıl Yapılır? 

Mumbar dolmasının ilk ve en önemli aşaması dezenfekte edilmesidir. Mumbarın içini bol su, sirke ve limon tuzuyla temizleyin.

Bir diğer önemli aşama ise huni gibi bir malzemeyle, mumbarın doldurulmasıdır. Mumbarı doldururken dikkatli bir şekilde, iç malzemesini boşluk bırakarak doldurun. Pirinçler piştikçe şişeceği için onlara yer bırakın.

Ardından mumbarın iki ucunuda iyice dikip 15 dakika daha sirkeli suda bekletin. Yeniden durulayıp yapışkan yüzeyini temizleyin.


Mumbar Dolması Kaç Kalori?

Bir porsiyon mumbar dolması (100 gram), yaklaşık 231 kaloridir. İçerisinde 20,15 gram yağ, 12,39 gram protein bulunur. Porsiyon kontrolüyle tüketildiğinde, tüm sakatatlar gibi mumbar da oldukça faydalı bir gıdadır.

Mumbar Dolması Malzemeleri

2 adet
koyun mumbarı
1,5 su bardağı
dolmalık bardağı
1 adet
domates
1 adet
soğan
2 adet
yeşil biber
2 diş
sarımsak
2-3 dal
maydanoz
1 tatlı kaşığı
biber salçası
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
kimyon
yarım tatlı kaşığı
karabiber
1 su bardağı
sıvı yağ

Temizlemek için

1 su bardağı
sirke
1 su bardağı
un
1 yemek kaşığı
limon tuzu
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Mumbar Dolması Püf Noktaları

Kıymayı alırken çift çekim kıyma olmasına özen gösterin. Fazla tuzunu atıp iyice yumuşaması için en az 3 saat önceden suyun içerisinde bekletin. Servis ederken mutlaka kimyonla servis edin. Dilerseniz mumbar piştikten sonra tavada kızgın zeytinyağında kızartabilirsiniz.

Servis Önerisi

Mumbar Dolması Servis Önerisi

Piştikten sonra üzerine sarımsak ve kimyon ekleyerek servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol