Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Kolay

Doğanın rengi sarıya dönerken balkabağı sezonu da açıldı. Çorbalardan tatlılara, içeceklerden süsleme malzemesine kadar pek çok şekilde karşımıza çıkan balkabağı, lif yönünden oldukça zengin bir besin.


Kabakgiller familyasına ait bu meyve, Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Hırvatistan gibi ülkelerde yetişiyor. Ülkemizde de Sakarya ve çevresinde yetiştirilen balkabağı olgun halinde 20-25 kilogram gelebiliyor. Tam bir kış lezzeti olan balkabağının en tatlı ve klasik hali olan fırında Kabak Tatlısı, tahinle kabağın nefis uyumunu sofranıza taşıyacak. Üzerindeki lezzeti zenginleştiren iri kıyılmış ceviz parçalarıyla çok seveceğiniz Fırında Kabak Tatlısı tarifimizin detaylarını aşağıda sıraladık. 

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Malzemeleri

1 kilo (kg)
bal kabağı, ayıklanmış, uzun dilim
1.5 su bardağı
şeker

Servis için

1 su bardağı
tahin
2 su bardağı
ceviz, iri kıyılmış
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

Kabaklarınızı en az 1 gece öncesinden mutlaka şekerle beraber aynı tencerede bekletmelisiniz. Kabaklar suyunu salacağı için pişirirken su eklemeyin.

Servis Önerisi

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Servis Önerisi

Fırında Kabak Tatlısı üzerine cevizin yanı sıra file badem, file Antepfıstığı ile süsleyerek servis edebileceğiniz gibi dondurma eşliğinde de servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol