ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Orta
4 kişilik
250 kcal
3907

Kırmızı Pancarlı Firik Pilavı

: Rengine ve Aromasına Bayılacaksınız ;

Farklı pilav tarifleri arayanlar için çok değişik enfes bir tarifimiz var! Pembe rengi ile sofralarınızı renklendirecek kırmızı pancarlı firik pilavı tarifi, zengin Türk mutfağının en gözde yemekleri arasında yer alıyor.

Sürekli aynı pilav tariflerini yapmaktan sıkıldıysanız ya da özel misafirleriniz için özel bir sofra hazırlamak istiyorsanız kırmızı pancarlı firik pilavı ideal bir seçim olacaktır. Et yemeklerinin ya da tavuk yemeklerinin yanına kolayca uyum sağlayan kırmızı pancarlı firik pilavı, oldukça da hafif bir yardımcı yemektir aynı zamanda.

15 gün boyunca hasat edilen Orta ve Güneydoğu Anadolu’da bulunan firik bulguru, olgunlaşmış ama hala yeşil olan buğdayın, kesilmesi ve ateş üzerinde yakılması ile yapılır. Yani, buğday tanelerinin bulunduğu sap ateş üzerinde kavrulur, sonra bu taneler saptan ayrılır ve isli tadı olan firik bulguru son haline kavuşmuş olur.

Kırmızı pancar eklemek konusunda çok emin olamadıysanız firik pilavını sade de hazırlayabilirsiniz. Onun da sade lezzeti bambaşka olacaktır!

Malzemeler hazırsa gelin vejetaryen ve hafif kırmızı pancarlı firik pilavımızı hazırlayalım!

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +

krema için

pancar turşusu, suyu ile birlikte
1 su bardağı
krema
yarım adet

haşlamak için

firik bulguru
2 su bardağı
su
1,5 litre (l)

pilav için

tereyağı
1 yemek kaşığı
kaşar peyniri, rendelenmiş
1 su bardağı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
pancar turşusu, susuz
1 su bardağı