Kayısı Kompostosu

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
25
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Kayısıların rengini verdiği Kayısı Kompostosu hazırlıyoruz. Tam mevsiminde kullanacağınız kayısılarla hazırladığınız kompostonun lezzetine doyamayacaksınız.


Kayısı reçelinden sonra kayısı meyvesinin en çok kullanıldığı tarif kuşkusuz Kayısı Kompostosu. Esnaf lokantalarında bile yıllardır servis edilen kompostoyu evde hazırlamak da oldukça kolay. Meyve, su ve şekerin buluşması, kaynaması ve soğutulmasıyla ortaya çıkan komposto, özellikle yaz mevsiminde yemeklerinizin vazgeçilmez eşlikçileri arasında yer alacak. 

Komposto Nasıl Yapılır? 

Komposto taze meyvelerin şekerli suyun içerisinde kaynatılarak elde ediliyor ancak eğer meyveleriniz fazla olgunlaşmışsa şeker miktarını da azaltabilirsiniz. Bu sayede zaten kendiliğinden şekerlenmiş olan meyvelerin aromasını daha çok ortaya çıkarmış olursunuz. 

Kayısı Kompotosu Tarifi İçin Püf Noktaları 

Kayısı kompostosu yaparken pürüzsüz bir kıvam elde etmek istiyorsanız kayısıların kabuklarını soymak önemli. Zira komposto suyuna kabuklardan gelecek tortular karışmamış oluyor. Kabuğuyla kaynattığınız zaman, kompostonun içerisinde bir tortu oluşuyor. Ancak kabuklarını kaynattıktan sonra da soyabilirsiniz. İçindeki tortuları da karışımı süzerek azalmanız da yine mümkün. 

Kayısı Kompostosu Tarifi İçin Servis Önerisi 

Kayısı Kompostosunu ister ara öğün isterseniz de ana öğünde sebze ve et yemeklerinin yanına eşlikçi olarak tüketebilirsiniz. Soğuk servis ederseniz, kompostonuzu meyve suyu niyetine de tüketebilirsiniz. Kayısı Kompostosu nefis tadıyla yemeklerinize çok lezzetli bir eşlikçi olacak. 


Kayısı Kompostosu Malzemeleri

1 kilo (kg)
taze kayısı
6 su bardağı
su
1 su bardağı
şeker
Yarım tatlı kaşığı
karanfil
3 adet
çubuk tarçın
Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol