Erik Kompostosu

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Erik mevsimi geldi, ancak mevsimini kaçırdıysanız da üzülmeyin. Zira bu tarifi kuru erik kullanarak da hazırlayabilirsiniz. 


Kırmızı erik özellikle Temmuz ayında en kırmızı halinde olur ve o renkle birçok tatlı hazırlanır. Çünkü o renk tatlılara çok yakıştır. Kıpkırmızı bir komposto yapmak için eriğin kabuğundan faydalanacak olsak da bu bilgiyi sizlere vermeden geçmeyelim. 

Erik Tatlılarda Nasıl Kullanılır? 

Taze meyve çeşitliliği arttıkça onları değerlendirmenin yöntemleri de ister istemez artıyor. Keklere, muhallebilere, tartlara, kurabiyelere hatta ekmeklere bile artık meyve ekleniyor. 

Konu ferahlamaya gelinceyse akıllara dondurma ya da komposto geliyor. Dondurma yapımında çok daha kolay bir yöntemse kuşkusuz komposto yapımı. Buz gibi, yumuşacık meyveleri ve enfes tadıyla aşağıda sizleri bekliyor. Erik Kompostosu tarifi için buyursunlar.  

Erik Kompostosu Tarifi İçin Servis Önerisi 

Erik Kompososu tarifini de tabii ki soğuk servis etmeniz gerekiyor. Erik kompostosunu hazırlarken dilerseniz eriklerin kabuklarını soyabilirsiniz. Ancak soyduğunu kabuklarıda şerbetin içerine eklerseniz kompostonuzun rengi çok daha koyu ve güzel bir kırmızı rengi alacaktır. Karışım servi aşamasına geldiğindeyse porsiyonluk ayırırken berrak olması için süzmenizi öneriyoruz. 

Erik Kompostosu Tarifi İçin Püf Noktası

Erik kompostosunu hazırlarken berrak ve kırmızı bir komposto kıvamı elde etmek için yapmanız gereken önce eriklerin kabuğunu soymak, komposto karışımının içerisine eklemek. Sonrasındaysa karışımı süzmek ve içerisinde pişirdiğiniz eriklerle servis etmek. Afiyet olsun!

Erik Kompostosu Malzemeleri

1,5 litre (l)
su
8 yemek kaşığı
şeker
1 kilo (kg)
erik
4 adet
karanfil
1 adet
çubuk tarçın
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Erik Kompostosu Püf Noktaları

Eriklerin kabuklarını soymadan kaynatırsanız daha koyu bir komposto rengi elde edersiniz.

Servis Önerisi

Erik Kompostosu Servis Önerisi

Soğuk servis edin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol