Akçaabat Köfte

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Dillere desten lezzetiyle; baharatsız, Trabzon ekmeğinin içiyle lezzetlendirilen Akçaabat köftesine sofralarınızda yer açın. 

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılan bu enfes köfte tarifini bir kez denedikten sonra tadını kolay kolay unutamayacaksınız. Sarımsak, kıyma ve ekmek içinden hazırlanan özel karışım özenle yoğurulup, belirli büyüklerde oval hale getiriliyor ve daha sonra afiyetle yeniyor. Akçaabat köftesi, Akçaabat’ın özel yetiştirilen dana ile elde edilen bir köfte çeşidi. Akçaabat köftesi için genellikle hayvanın ön kol eti, kaburga eti ve işkembe yağı kullanılarak lezzetine lezzet katılıyor. Bu köfteyi diğer köftelerden ayıran en önemli özellikler biriyse kullanılan etin doğal ortamda ve yaylalarda yetiştirilen danalardan elde edilmiş olması.  

Akçaabat Köftesinin Püf Noktası

Köftenin karışımını hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri yoğurma aşaması. İçine eklenen dana eti, tuz, sarımsak ve ekmek içi gibi malzemelerin özdeşleşmesi köftenin lezzetini yakalamanızda yardımcı olacaktır. Diğer bir özelliğiyse odun ateşinde pişmesi ancak evde yapacaksanız önceden ısıtılmış fırında 180 derecede köfteleri pişirebilirsiniz. 

Akçaabat Köftesi Servis Önerisi

Akçaabat köftesini servis ederken arzu ederseniz yanında bol soğanlı, sumaklı piyaz, kızarmış biber, domates ve tırnak pideyle beraber servis edebilirsiniz. İçecek olaraksa yanında buz gibi ev yapımı ayran tamamlayıcısı olacak. 

Akçaabat Köfte Malzemeleri

1 kilo (kg)
dana kıyma
1 su bardağı
iç yağı
1 su bardağı
ekmek, bayat
4-5 diş
sarımsak
1 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
karabiber
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Akçaabat Köfte Püf Noktaları

Kasaptan et alırken bir kilogram dana etine yüz gram iç yağı(kavram) koymasını söyleyiniz. Genelde tek çekip, yarısını ikinci defa çekmesini isteyin. Kuru ekşi mayalı ekmek olursa iyi olur. Yoksa esmer veya tam buğday ekmeği ile de olur. Köfteleri bir çukur tabak veya tepsiye dizip, arasına steç film, yağlı kağıt veya plastik kağıt koyup, üst üste koyabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol