Tam Buğday Ekmeği

     (1 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Doyuruculuğu ve yüksek besin değerleriyle tanınan tam buğdaylı ekmek nasıl yapılır?

Doygun bir ekmek deneyimi sofralarınızda başköşeyi alacak tam buğdaylı ekmek yapımı da oldukça kolay. Beyaz ekmek yapılışından bir farkı bulunmuyor, tek farkı unun içeriği ve pişirdikten sonra hamurun aldığı hafif sarımsı rengi. Tam buğday ekmeğinizle çok daha doyurucu tostlar hazırlayabilir, kahvaltılarda daha az dilim tüketerek doyabilirsiniz.  

Tam buğday ekmeğinizle enfes bir Steak Sandviç hazırlamak isterseniz sizi böyle alalım. Kocaman bir lezzet ararsanız tüm aile ile hafta sonu kahvaltısına yakışacak Pastırmalı Ekmek Dolması tarifi içinse böyle buyurun.  

Tam Buğday Ekmeği Nedir? 

Bir adet buğday tanesinde üç ayrı ana bölüm yer alıyor. Dış kabuğu yani lif içeren kepek kısmı, karbonhidratlar bakımından zengin endosperm ve vitamin, mineral bakımından en kuvvetli kısmı ruşeym. Tam buğday unu, tüm bu kısımları içerirken beyaz un sadece endosperm kısmına ayrıştırılarak öğütülüyor. Tam buğdaylı ekmek faydalarıyla biliniyor ve son dönemde en çok tüketilen ekmek türleri arasında yer alıyor. Buğdayın kepek ve ruşeyminden ayrılmamış şekilde tüm baş kısmının öğütülüp un haline getirilmesiyle elde ediliyor. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan, köylerde hazır un kullanılmadan yapılmış ekmeklerin büyük çoğunluğu tam buğday ekmeği olarak pişiriliyor. Damak tadımız bu lezzete çok aşina. Doyuruculuğu da eklenince tam buğday ekmeğinin beyaz ekmekten sonra en çok tüketilen ekmeklerden biri olması alıştığımız tatlarla da ilgili. 

Tam Buğday Ekmeği Buzdolabında Saklanır mı? 

Tam buğday ekmeğinizi pişirdikten sonra birkaç gün buzdolabında muhafaza edip ısıtarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz ince dilimler halinde porsiyonladığınız ekmeği birbirine yapışmayacak şekilde dondurduktan sonra bir saklama kabı içerisinde buzlukta birkaç ay saklayabilirsiniz. Çıkardıktan sonra fırında 10 dakika ısıttıktan sonra yenebilir hale gelecektir. Tam buğday ekmeği nasıl yapılır, öğrenmek için detaylara doğru gidiyoruz. 


Tam Buğday Ekmeği Malzemeleri

400 gram (g)
tam buğday unu
1 su bardağı
su, ılık
1 adet
aktif maya
2 yemek kaşığı
su
60 mililitre (ml)
süt
1 tatlı kaşığı
tuz
1 su bardağı
ılık su
50 gram (g)
zeytinyağı
80 gram (g)
bal
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Tam Buğday Ekmeği Püf Noktaları

Tam kıvamında pişmiş bir ekmek için satın alacağınız unun ekmek pişirmeye uygun olmasına dikkat edin.

Servis Önerisi

Tam Buğday Ekmeği Servis Önerisi

Çay saatinize pratik bir atıştırmalık için tam buğday ekmeğinin üzerine labne peynir sürüp taze otlar ya da sevdiğiniz reçellerle servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol